امروز:

موضوع فعالیت شرکت:

فعالیت شرکت های تجاری محدود به موضوعی است که در اساسنامه آن ها آورده شده بنابراین کلیه معاملات شرکت باید با موضوعی که در اساسنامه قید شده مرتبط باشه.

مدیران شرکت اگر خارج از موضوعات شرکت معامله ای کرده باشن مسئولیت کامل این معامله با انهاست و اشخاص ثالث می تونن در دادگاه ها ابطال معامله انجام شده در خارج موضوع فعالیت شرکت را خواستار بشن.

ماده 118 لایحه اصلاحی قانون تجارت بیان کرده: جز درباره موضوعاتی که به موجب مقررات این قانون اخذ تصمیم و اقدام درباره آن ها در صلاحیت خاص مجامع عمومی است، مدیران شرکت دارای کلیه اختیارات لازم برای اداره امور شرکت می باشند، مشروط بر اینکه تصمیمات و اقدامات آن ها در حدود موضوع شرکت باشد.

موضوع فعالیت اشخاص حقوقی یکی از وجه تمایزات آن ها با دیگر اشخاص حقوقی است. موضوع فعالیت شرکت های تجاری باید تجاری باشد بجز شرکت های سهامی که تجاری هستند،

موضوع فعالیت موسسات غیر تجاری باید مقاصد غیر تجاری باشه. طبق ماده 1 قانون تجارت تاجر کسی است که شغل معمولی خود را معاملات تجاری قرار دهد

و طبق ماده 2 قانون تجارت معاملات تجاری عبارتند از:
خرید یا تحصیل هرنوع مال منقول به قصد فروش یا اجاره اعم از این كه تصرفاتی درآن شده یا نشده باشد.
تصدی به حمل و نقل از راه خشكی یا آب یا هوا به هرنحوی كه باشد.
هرقسم عملیات دلالی یاحق‌العمل كاری (كمیسیون ) و یا عاملی و همچنین تصدی به هر نوع تاسیساتی كه برای انجام بعضی امور ایجاد می شود از قبیل تسهیل معاملات ملكی یا پیداكردن خدمه یا تهیه و رسانیدن ملزومات و غیره.
هرقسم عملیات صرافی و بانكی
معاملات برواتی اعم از این كه بین تاجر یا غیر تاجر باشد
تاسیس و بكار انداختن هر قسم كارخانه مشروط براین كه برای رفع حوائج شخصی نباشد.
تصدی به عملیات حراجی
تصدی به هر قسم نمایشگاههای عمومی
عملیات بیمه بحری و غیر بحری
كشتی سازی و خرید و فروش كشتی وكشتی رانی داخلی یا خارجی و معاملات راجع به آنها
در پیش نویس لوایح قانون تجارت به موضوع فعالیت تجاری به شرح ذیل اشاره شده است:
هرگونه فعالیت توزیعی یا خدماتی مانند خرید یا تحصیل هر نوع مال جاندار یا بی جان،مادی یا غیر مادی به قصد فروش یا اجاره، هرچند که از طریق شبکه های الکترونیک و در فضای مجازی انجام شده باشد.

تصدی به هر نوع تاسیساتی که برای تسهیل زندگی و تدارک و عرضه کالا یا خدمات ایجاد میشود از قبیل امانت فروشی ها،انبار های عمومی،بنگاه های کاریابی و تامین خدمه،آبرسانی،گاز رسانی،برق رسانی،خدمات رایانه ای،تهیه و رساندن ملزومات مانند تدارک نیاز های روزانه منازل و اماکن و سوخت و انرژی مورد نیاز کارخانجات،کشتی ها و امثال آن.

تصدی به هر نوع تاسیسات از قبیل مجتمع های تفریحی یا ورزشی،هتل ها و مهمانسرا ها،کمپینگ ها،پارکینگ های عمومی،سالن های مختص جشن ها و میهمانی ها و کنفرانس ها،سالن های آرایش و زیبایی و مجتمع های خدمات بهداشتی،داروخانه ها و موسساتی که خدمات تبلیغاتی و مهندسی و فنی ارائه می دهند.

هرگونه فعالیت تولیدی یا صنعتی مانند: تاسیس و بهره برداری از هر قسم کارخانه، اعم از تاسیسات تبدیل یا تولید هرنوع مواد مصرفی و مواد اولیه و ساخت انواع ماشین آلات صنعتی،تولیدی،کشاورزی و بهداشتی،انواع خودروها،کشتی ها، هواپیما ها و معاملات راجع به آن ها،تاسیس و بهره برداری از مجتمع های کشاورزی (دامپروری،پرورش ماهی و زنبور عسل و پرورش طیور و کشتارگاه ها و امثال آن ها)

تصدی به هر نوع عملیات حمل و نقل کالا یا مسافر از راه خشکی یا آب یا هوا به هر نحو که باشد.

بهره برداری از معادن،در خشکی باشد یا در آب اعم از معادن مربوط به جامدات، مایعات یا گاز ها و همچنین تصدی به هر قسم نمایشگاه عمومی از قبیل سینماها، تئاتر ها، سیرک ها، باغ وحش ها، استادیوم های ورزشی، فرهنگسراها، موزه ها، نمایشگاه منطقه ای یا بین المللی کالاها، صنایع و امثال آن.

هرگونه فعالیت مالی مانند:تصدی به عملیات بانکی،صرافی،موسسات مالی و اعتباری و صندوق های قرض الحسنه و عملیات بورس و بیمه و هر نوع عملیات براتی اعم از صدور و انتقال یا ظهر نویسی برات یا سفته اعم از کاغذی یا الکترونیکی.

هرگونه فعالیت معاضدتی و واسطه ای مانند: تصدی به عملیات دلالی و تسهیل معاملات منقول یا غیر منقول ، همچنین تصدی به هر قسم حق العمل کاری، نمایندگی تجاری و عملیات حراجی.


نوشته شده در : چهارشنبه 16 بهمن 1398  توسط : درسا م.    نظرات() .

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات